top of page

Amerika'ya yerleşmek bana müthiş bir girişim fikri verdi

Updated: Feb 8

ABD’ye taşınma sürecinde Türkler’in başvurabileceği bir kaynağın eksikliğini fark eden Serhan Aydemir, usailan.com’u en çok ziyaret edilen sayfalardan biri haline getirdi.


Serhan Aydemir

90'ların ortalarında Türkiye'ye internetin gelişiyle birlikte kariyer yolculuğu şekillenmeye başlayan Serhan Aydemir, grafik ve web tasarımı alanlarında çalışırken ABD’ye taşınmaya karar verir. Bu yolculuğun hem teknolojiye olan merakını hem de yaratıcı yeteneklerini geliştirmede büyük rol oynadığını söyleyen Aydemir, ABD ile ilgili en çok ziyaret edilen Türkçe içerikli site usailan.com’u tam da taşınma sürecinde hayata geçirir. Aynı zamanda yoğun bir profesyonel DJ’lik yaşamı olan Aydemir, başka bir ülkede profesyonel olarak uzun süreler topluluk yönetmenin başarılı bir örneğini sergiliyor.


ABD yolculuğunuz nasıl başladı?

Yurt dışında, özellikle Amerika'da yaşama hayalim, amcamın ve dayımın bu ülkede yaşamasıyla filizlendi diyebilirim. Ancak Amerika'ya ayak bastığımda, onlar burada değillerdi. Ailemi, kariyerimi, kısacası tüm birikimlerimi arkamda bırakıp sıfırdan bir hayat kurmak pek kolay olmadı. Yeni bir ülkeye taşınmanın getirdiği zorluklar ve heyecan hayallerimle birleşince, bu süreçte beni besleyen bir motivasyon oldu. Bu deneyim ise hayatımda yeni bir sayfa açmamı sağladı ve beni bugünlere getiren yolculuğumun başlangıcı oldu.


Türkiye’den göçmek iş ve özel hayatınızı nasıl etkiledi?

New York’a ilk geldiğimde burada tanıdığım pek kimse yoktu ve bazı şeylerin zaman alacağını hemen anladım. Bir DJ olarak, Türkiye'de genellikle teklifler bana gelirken burada ilk kez kendime çalacak yer aramak zorunda kaldım. Bu süreçte, iş dünyasında network’ün önemini daha da iyi anladım. Ayrıca, o dönemdeki iş arayışım, şu an 13’üncü yılını kutlayan bir platformun temelini atmama vesile oldu. Bu deneyim hem profesyonel hem de kişisel hayatımda büyük bir dönüşüm yarattı ve bugünlere gelmemde önemli bir adım oldu.


Radyo programcılığı ve DJ'lik kariyerinize hâlâ yoğun olarak devam ediyor musunuz?


Serhan Aydemir - Türk DJ

2008 yılında Miller Music Factory yarışmasında 'En İyi DJ' seçilmemle Dinamo.fm’de program yapmaya başladım. Ne yazık ki iş yoğunluğum nedeniyle bir süredir radyo programlarıma devam edemiyorum, ancak Dinamo.fm ile gönül bağımız devam ediyor. Öte yandan DJ'lik kariyerim tam gaz devam ediyor. 2023, DJ'lik kariyerimdeki en yoğun yıl oldu; tam 123 gece sahne aldım. Bu, gerçekten ciddi bir rakam.


ABD’deki genel iş yapma kültürüyle Türkiye’dekini kıyasladığınızda ne tür farklılıklar öne çıkıyor?

İş yapma davranışları konusunda kesinlike bazı belirgin farklılıklar gözlemliyorum. Amerikalılarla çalışırken doğrudan ve sonuç odaklı yaklaşımlarını fark ettim; iş ilişkilerinde açıklık ve verimlilik her zaman ön planda. Türk iş kültüründeyse kişisel ilişkiler ve güven daha büyük bir rol oynuyor. Karar alma süreçleri bazen Amerikalılara göre daha uzun ve ilişki odaklı olabiliyor. Her iki kültürün de kendi içinde zengin ve etkili çalışma metotları olduğunu düşünüyorum.


Usailan.com'un kuruluş sürecinden ve bugün geldiği noktadan biraz bahseder misiniz?

90'ların sonlarından itibaren birçok blog ve web sitesi girişiminde bulundum. New York'a taşındığım dönemde iş arayışım sırasında, burada yaşayan Türkler için başvurulacak bir kaynağın eksikliğini fark ettim ve bu ihtiyaçtan yola çıkarak usailan.com'u kurdum. Şu an usailan.com, Amerika'da yaşayan ve Amerika'ya taşınmak isteyen Türklerin en çok başvurduğu, en çok ziyaret edilen Türkçe web sitelerinin başında yer alıyor. Nisan ayında 13. yılımızı kutlayacağımız platformumuz, Amerika'da iş ve eleman ilanları, kiralık oda ve ev ilanları, devren satılık iş yerleri gibi çeşitli kategorilerde yüzlerce ilanı barındırıyor. Ayrıca, ‘Amerika'da yaşamla ilgili önemli bilgiler’, 'Amerika Türk Şirketleri Rehberi’, Türk şirketlerinin kendi firmalarını ekleyebilecekleri ve kullanıcıların birbirlerine soru sorabildikleri ve deneyimlerini paylaşabildikleri 'Topluluk' bölümlerimiz de mevcut. 


usailan'ı 13 yıldır ayakta tutan en önemli motivasyonunuz ne?

usailan.com ile ilgili beni çok şaşırtan ve aynı zamanda mutlu eden şey, platformumuzun bu kadar bilinir olması ve binlerce insanın hayatına dokunuyor olması. Yeni tanıştığım kişilerin bana teşekkür etmeleri, ilk Amerika'ya geldiklerinde evlerini ve işlerini usailan.com sayesinde bulduklarını anlatmaları ve şimdi kendi şirketleri için personel arayışlarını yine bizim platformumuz üzerinden gerçekleştirmeleri gerçekten inanılmaz. Bu benim için büyük bir onur ve mutluluk kaynağı. İnsanların Amerika'daki bu yolculuklarında, onların hayatlarına dokunabiliyor ve gerçekten fayda sağlayabiliyor olmak, usailan.com'un varlık sebebi ve en büyük başarısı. 

Yurtdışına taşınırken birçok kişi gibi ben de başlangıçta Türk topluluğundan uzak durma eğilimindeydim. Bunun nedenleri arasında yeni ülkeye daha hızlı uyum sağlama isteği olabilir.

 

Topluluk yönetimi zor bir iş. Üstelik bizim gibi lobiciliği bilmeyen toplumlarda biraz daha zor. Siz ne gibi sıkıntılar yaşadınız?

Yurtdışına taşınırken birçok kişi gibi ben de başlangıçta Türk topluluğundan biraz uzak durma eğilimindeydim. Bunun nedenleri arasında yeni ülkeye daha hızlı uyum sağlama isteği, daha çabuk o kültüre girme arzusu veya geçmişte yaşanmış bazı deneyimler olabilir. Ancak zamanla fark ettim ki sonunda hepimiz bir şekilde birbirimizi buluyoruz. Başlangıçta belirttiğim bu sorunlar, toplum olarak bir bütün olmamızı ve birbirimizi desteklememizi engelleyebiliyor olsa da yavaş yavaş toplum bilincine geçiş yaptığımızı düşünüyorum. Serhan Aydemir

Yurtdışına çalışmaya gelenlerin yaşadıkları en büyük sorunlar sizce neler?

Yeni bir ülkeye uyum sağlamak, özellikle dil bariyeri varsa oldukça zor olabiliyor. Ayrıca birçok kişi ilk geldiklerinde kendi meslekleri dışındaki işlerde çalışmak zorunda kalabiliyor. Bu durum zaman zaman kariyer hedefleri ve profesyonel kimlikler açısından zorlayıcı olabiliyor. Bir de yalnız gelenler için aile ve memleket özlemi önemli bir faktör. Uzakta olmanın getirdiği duygusal zorluklar kişisel hayatlarını ve iş motivasyonlarını etkileyebiliyor. 


Özlemler yurtdışında yaşamanın kaçınılmaz bir parçası

Türkiye’de en çok neyi özlüyorsunuz? Yoksa bütün aradıklarınızı burada bulabiliyor musunuz?

En çok özlediğim şey ailem ve arkadaşlarım. Babamla rakı sofrası kurduğumuz günleri ve annemin yemeklerini çok özlüyorum. Tabii bu özlemler yurtdışında yaşamanın kaçınılmaz bir parçası. Aradığımı birçok şeyi burada bulsam da aile ve arkadaşlarla geçirilen zamanların yerini hiçbir şey tutmuyor.


ABD’ye taşınmak isteyenlere ne tür tavsiyeler verebilirsiniz?

İlk olarak şunu söylemek isterim; bu yolculuk sizi sadece coğrafi olarak değil, aynı zamanda kişisel ve profesyonel anlamda yeni ufuklara taşıyacak. Yeni bir ülkeye taşınmak kolay değil ama kendinize inanın, azimle ve sabırla hareket edin. Yeni kültürlere açık ve sürekli öğrenmeye hazır olun.

Bu süreçte karşılaşacağınız zorluklar sizi daha da güçlendirip hedeflerinize ulaştıracaktır. Üst düzey yöneticilere gelince, eğer Amerika'da işlerinizi genişletmeyi düşünüyorsanız, usailan.com olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İşinizi Amerika'ya taşımak istiyorsanız bizimle çalışarak Amerika'daki Türk topluluğuna ulaşabilir ve işinizi bu pazarda büyütebilirsiniz.Not: Bu içeriğin orijinalini ve derginin tamamını https://lnkd.in/ePwkqJpz bağlantısından isim-soyisim bilgilerinizi linke girerek görüntüleyebilir ve çevrenizle paylaşabilirsiniz.

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page