top of page

Lüksemburg seçim sistemi

Updated: May 10, 2023

D ükalık sistemiyle yönetilen dünyanın tek bağımsız devleti…

Evet, bildiniz: Lüksemburg.

Avrupa’nın merkezinde yer alan bu küçük ülkede seçimler üç ana kategoride yapılıyor:

Temsilciler Meclisi (Chamber of Deputies) seçimleri 5 yılda bir Yapılıyor. 60 milletvekilinin görev yaptığı Temsilciler Meclisi’nin görevi ülkeyi temsil etmek ve yasama gücünü oluşturmak.

Avrupa Parlamentosu seçimleri ise 5 yılda bir tekrarlanıyor. Lüksemburg Avrupa Parlamentosu’na tam altı milletvekili gönderiyor. Yani Lüksemburg küçüklüğüne ülke ve az nüfusuna kıyasla Avrupa Parlamentosunda geniş bir temsil imkanına sahip.

AB vatandaşlarını Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oy kullanmaya teşvik amaçlı yapılan bir kampanya görseli, Brüksel, 22 Mayıs 2019


Komünal seçimler olarak da bilinen yerel seçimler 6 yılda bir gerçekleştiriliyor. Bu seçimlerde ülkenin 102 komününün her biri için meclis üyeleri belirleniyor.


Kimler oy kullanabiliyor?

Liberal temsili bir demokrasi uygulanan Lüksemburg’da seçimler zorunlu oy ilkesine göre düzenleniyor ve 18 yaşını doldurmuş, 75 yaş altındaki her vatandaş hukuksal bir kısıtlaması olmadığı takdirde oy kullanmak zorunda.  75 yaşın üzerinde olan veya Lüksemburg dışında yaşayan vatandaşlar için oy verme zorunluluğu bulunmuyor. Bununla birlikte, bu kişiler eğer seçimlere katılmak için kayıt yaptırmışlarsa oy vermek onlar için de zorunluluğa dönüşüyor.

Temsil edilmek istiyorsanız, oyunuzu kullanın.


Yabancı uyruklu kişilerin belediye ve / veya Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmak için kayıt yaptırmaları gerekmekte. Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren son değişikliğe göre, ülkeye yeni taşınan yabancıların 5 yıl bekleme zorunluluğu ortadan kalktı, kayıt olmaları durumunda bir sonraki seçimlerde derhal oy kullanabilecekler.

Kayıt yaptırmayı seçenler için seçimlerde oy kullanmak zorunluluk haline geliyor. Göçmenlerin, Temsilciler Meclisi seçimlerinde ve referandumlarda oy kullanmak için önce vatandaşlık hakkını elde etmeleri gerekiyor

Oy kullanmak zorunlu olduğu halde kullanmayan kişiler ilk seferde 100 -250 Euro arası para cezasına çarptırılıyor. Aynı suçu 5 yıl içinde tekrar işleyen kişilere uygulanan para cezası 1000 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Bir sonraki seçimler ne zaman?

Belediye ve genel seçimler 2023 yılında gerçekleştirilecek. Dolayısıyla oy verme koşullarını taşıyorsanız ve bir sonraki seçimde oy kullanarak düşüncülerinizin temsil edilmesini istiyorsanız en kısa zamanda oturduğunuz belediyeye başvurarak, seçmen kaydınızı oluşturabiliriz. Kayıt işlemlerinizi seçimlerden en geç 86 gün önce yaptırmanız gerekiyor. Avrupa Parlamentosu seçimleri ise 2024 yılında yapılacak.Seçimlerde hangi partiler yarışıyor?


Çok partili sistemle yönetilen ülkede üç büyük siyasi parti bulunuyor. Hıristiyan Sosyal Halk Partisi (CSV), Demokratik Parti (DP) ve Lüksemburg Sosyalist İşçi Partisi (LSAP) geleneksel olarak oyların büyük bölümünü paylaşıyorlar. Seçimlere katılan diğer partiler şunlar: Yeşiller, Alternatif Demokratik Reform Partisi (ADR), Sol Parti ve Korsan Parti.

14 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşen son genel seçimlerde LSAP (Lüksemburg Sosyalist İşçi Partisi), DP (Demokratik Parti) ve Déi Gréng (Yeşiller ) bir Koalisyon Hükümeti kurdu. Ülkenin yarısından fazlasını oluşturan yabancı uyruklu vatandaşların ve expat nüfusun genel anlamda mevcut koalisyondan memnun olduğunu düşünsek de artan yabancı nüfus, pandemi sonra yükselen tüketici fiyatları, konut krizi gibi temel faktörlerden dolayı bir sonraki seçimlerde CSV’nin yeniden yükselmesi bekleniyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? CSV’ı yeniden tek başına iktidara gelebilir mi? En beğendiğiniz Lüksemburg’lu politikacıyı sorsak? Ya da bir sonraki seçimde oy kullanıp kullanmayacağınızı?


Görüşlerinizi aşağıda yorum yaparak diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilir veya Forum kısmında konuyu detaylıca ele alabilirsiniz. 

Faydalı bağlantılar:


Seçimlere dair diğer önemli bilgilere şu adreslerden ulaşabilirsiniz.

User Rating: Be the first one !

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page