top of page

Lookum.co Kullanıcı Sözleşmesi / User Agreement / Terms and Conditions

Last Update: 10.09.2021

 

Madde 1
Giriş

 

 1. İşbu kullanıcı sözleşmesi Lookum.co tarafından sunulan hizmetlere ilişkin şartları ve Lookum websitesi ile Lookum iOS/Android mobil uygulamalarının kullanımına ilişkin kuralları düzenler. Siteye ve/veya mobil uygulamalara erişiminiz ve/veya kullanımınız öncesinde bu sözleşmeyi dikkatle okuyunuz.

 

 1. Siteye ve/veya mobil uygulamaya erişim sağladığınız, mobil uygulamaları indirdiğiniz, bu kanallar üzerinden kullanıcı profili oluşturduğunuz ve hizmet almaya başladığınız takdirde kullanıcı sözleşmesini onaylamış olacaksınız. Bu nedenle eğer kullanıcı sözleşmesindeki koşullar sizin için uygun değilse lütfen web sitesinde ve mobil uygulamada size sunulan hizmetleri kullanmayınız.

 

 1. Lookum.co bu sözleşmede her zaman değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Sözleşmede herhangi bir değişiklik olması durumunda güncel kullanıcı sözleşmesi web sitesinde ve mobil uygulamada güncellenme tarihi ile birlikte yayınlanacaktır. Gerek görüldüğü takdirde e-mail ve/veya mobil bildirim ile kullanıcılara bilgi verilecek ve kullanıcıların onayına sunulacaktır.

 

 1. Yenilenmiş güncel Sözleşme, yayınlandığı andan itibaren geçerli olacak ve platformun kendisi veya hizmetlerinin kullanımı o andan itibaren yenilenmiş sözleşme şartlarına tabi olacaktır.

 

 

Madde 2

Sözleşme Tanımı, Kapsamı

 

Lookum; yurtdışında yaşayan, çalışan ya da kısa süreli bulunan insanların günlük ve profesyonel ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç duydukları ürün ve hizmeti sağlayan firmalara ulaşmasına olanak sağlayan bir platformdur.

 

En büyük motivasyonu ve amacı, aynı dili ve kültürü paylaşan insanlara platformun güçlü alt yapısı ve profesyonel çalışanları aracılığıyla daha geniş bir referansa ulaşma fırsatı sunmaktır.

 

Madde 3

Taraflar

 

İşbu kullanıcı sözleşmesinde adı geçecek olan taraflar;

 

 • Lookum.co’nun tüm haklarını elinde bulunduran Linkingbridge Media & Trade Services şirketi,

 • www.Lookum.co web sitesi,

 • Lookum iOS / Android mobil uygulamaları,

 • Herhangi bir sebeple web sitesini kullanan kişiler,

 • Mobil uygulamaları indiren ve/veya kullanan kişiler,

 • Kullanıcı Kayıt Formu’nu doldurarak üye olan kişiler,

 • Kurumsal Üyelik Formu’nu doldurarak üye olanlar,

 • Kullanıcılar ve/veya Lookum ekibi tarafından ön izin alınarak ve/veya genel kullanıma açık olduğu için veritabanına eklenen firmalar,

 

şeklindedir.

 

Madde 4

Lookum.co Web Sitesi, iOS / Android Mobil Uygulamaları, Üyelik Sistemi

 

 1. Lookum.co, kullanıcıların kendilerinden istenen kişisel bilgilerle doğrudan ücretsiz olarak; firmaların ise kendilerinden istenen firma bilgileriyle abonelik bazlı üyelik paketleri doğrultusunda ücretli olarak üye olduğu bir platformdur.

 

 1. Lookum.co, firmaların kendi içeriklerini kendileri oluşturdukları hizmet, ürün veya kampanya bilgilerinin, kendisine bildirilen içeriğe uygun olarak ve işbu Sözleşme hükümleri çerçevesinde, web sitesinde ve mobil uygulamalarda yer almasını sağlar.

 

 1. Lookum.co ve Lookum mobil uygulamaları yalnızca birer platformdur, Bu platformlarda yer alan hizmetlerin sahibi veya sağlayıcısı değildir. Aracı bir hizmet sağlayıcıdır ve hizmet sunduğu elektronik ortamı kullanan gerçek ve tüzel kişiler tarafından sağlanan içeriği kontrol etmek, bu içerik ve içeriğe konu mal veya hizmetle ilgili hukuka aykırı bir faaliyetin ya da durumun söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Kişi ve firmalar platformdaki davranışlarından kendilerinin sorumlu olduğunu ve hukuki sonuçlarını kendisini bağladığını beyan ve kabul eder.

 

Madde 5

Kullanım Şartları

 

 1. Kullanıcılar için üyelik ücretsizdir. Kullanıcı formunda istenen; ad-soyad, adres, telefon numarası ve e-mail adresi gibi zorunlu bilgiler doğru, güncel ve eksiksiz olmalıdır. Buna ek olarak cinsiyet, doğum tarihi, meslek ve ilgi alanları gibi zorunlu olmayan opsiyonel bilgilerin de doğru ve güncel olması kullanıcıların sorumluluğundadır. Lookum bu bilgileri kontrol etmekle yükümlü değildir.

 

 1. Kullanıcı adının ve şifresinin belirlenmesi ve bu bilgilerin korunması kullanıcının kendi sorumluluğundadır. Kullanıcının kendi hatasından kaynaklı olarak kullanıcı hesabının üçüncü kişiler tarafından kullanılmasını durumunda Lookum ekibi ile iletişime geçmelidir. Aksi halde doğabilecek olumsuzluklardan Lookum hiçbir şekilde sorumlu değildir.

 

 1. Kullanıcı hesabı başkasına devredilemez, üye dilediği zaman gerekçe göstererek hesabını kapatma hakkına sahiptir.

 

Madde 6

Kurumsal Firma Üyelikleri

 

 1. Firmalar için üyelik ücretlidir. Ancak Lookum dilediği tarihler arasında üyeliği firmalar için ücretsiz yapma hakkına sahiptir. Firmalar kendilerine sunulan üyelik paketlerinden diledikleri paketi seçerek, üyelik paketi tutarını öderler. Lookum ekibinin onayının ardından üyelikleri ilgili tarihten itibaren 1 yıl süre ile aktif olur ve aynı andan itibaren ödeme iadesi talep edemez. Aynı şekilde firma üyeliği ile ilgili iptal talebini, işbu sözleşmenin 6.5. maddesindeki süre içerisinde kurumsal@lookum.co adresine yazılı olarak iletmezse üyeliği otomatik olarak her yıl yenilenir.

 

 1. Firma üyelik formunda istenen; firma adı, adresi, yetkili kişi ad-soyad bilgileri, telefon numarası ve e-mail adresi, firmaya ait bilgilendirme metni, açılış-kapanış gün ve saatleri gibi zorunlu bilgiler doğru, güncel ve eksiksiz olmalıdır. Buna ek olarak üyelik paketleri kapsamında eklenebilecek tüm opsiyonel bilgiler de doğru, güncel ve eksiksiz olmalıdır. Firmanın sağladığı tüm bu bilgilerin doğru, güncel ve eksiksiz olması firmanın kendi sorumluluğundadır.

 

 1. Firmaya ait kullanıcı adının ve şifresinin belirlenmesi ve bu bilgilerin korunması firmanın kendi sorumluluğundadır. Firmanın kendi hatasından kaynaklı olarak hesabın üçüncü kişiler tarafından kullanılmasından doğabilecek olumsuzluklardan Lookum hiçbir şekilde sorumlu değildir.

 

6.4 Firma hesabı başkasına devredilemez.

 

 1. Firma üyeliğini sonlandırmak isterse, üyelik bitiş tarihinden en az 3 ay önce kurumsal@lookum.co e-mail adresine iptal talebini iletmelidir. Talep alındıktan sonra Lookum ekibi tarafından gerekli kontroller yapılacak olup uygun görüldüğü takdirde üyelik iptal işlemi yapılacaktır.

 

 1. Siyasi partiler, siyasi grup ve temsilcilikler, dini kuruluşlar/gruplar, sivil toplum kuruluşları vb. kar amacı gütmeyen kuruluşların platforma üyeliği kabul edilmez.

 

Madde 7
Ödeme Yöntemi

 1. Firmalar üyelik paketleri ve banner reklam, booster, sosyal medya kanalları ile reklam, vb. gibi diğer opsiyonel hizmetler için ödemeleri online olarak kredi kartı ile yapabilecektir. Kredi kartı ile Online Ödeme Sistemi için Lookum.co’nun işbirliği yaptığı ödeme kuruluşu aracı olacaktır. Ödeme sisteminin güvenliğini sağlamak Lookum ve aracı kuruluşun ortak sorumluluğundadır.

 

 1. Kredi kartı ile ödeme yöntemine alternatif olarak banka havalesi ile de ödeme yapılabilecektir. Firma banka havalesi ile ödemeyi tercih ederse, ödeme dekontunu kurumsal@lookum.co adresine iletmekle yükümlüdür.

 

 1. Lookum, firmaya satın alacağı hizmet karşılığında e-fatura ve/veya fatura düzenlemek ve bunu firmaya ulaştırmakla yükümlüdür. Ödemenin ardından on dört iş günü içerisinde firmadan itiraz gelmezse faturanın firmaya ulaştığı varsayılır.

Ancak talep edilmesi durumunda Lookum ekibi bir kopyasını tekrar sağlayabilir.

 

Madde 8

Lookum’e Ait Yetkiler

 

8.1. Lookum.co web sitesini ve iOS/Android mobil uygulamalarını geçici olarak askıya alabilir veya tamamen durdurabilir. Buna ilişkin olarak firmaların üyelik sürelerine askıya alınan veya tamamen durdurulan süre kadar ekleme yapılmasından Lookum sorumludur.

 

 1. Lookum.co veya işbirliği yaptığı ödeme kuruluşu güvenlik şüphesi nedeniyle geçici olarak kredi kartı ile ödeme yöntemini askıya alabilir veya tamamen durdurabilir. Söz konusu nedenden dolayı Lookum’in herhangi bir 3. kişiye karşı sorumluluğu bulunmamaktadır.

 

 1. Lookum.co web sitesi'nin ve iOS/ Android mobil uygulamalarının kullanılması ile oluşacak tüm verilerin fikri haklarına sahiptir. Lookum, hizmet kullanıldığı anda kullanıcılar ve firmalarla ilgili bilgi toplama ve saklama hakkına sahiptir.

 

 1. Toplanan bilgiler; kullanıcı ve firma taleplerini yerine getirmek, hizmet kalitesini geliştirmek, kullanıcı deneyimini kişiselleştirmek, hizmet kullanımının takibini yapmak, kullanıcılara ve firmalara talepleri doğrultusunda e-newsletter göndermek, e-mail ve/veya mobil bildirimler yoluyla kullanıcıyı ve firmayı bilgilendirmek, hizmetin güvenliğini geliştirmek için kullanılır. Bu bilgilerle; kullanıcı ve firma bilgilerini açıklamaksızın raporlar düzenlenebilir veya bu tarz bilgiler ve/veya raporlar iş ortakları ile paylaşabilir. Bu işlemler Lookum.co’un gizlilik politikası hükümlerine aykırılık teşkil etmez.

 

 1. Lookum.co kendisine ait bilgisayar ağına ve bu ağdaki mevcut veri tabanı bilgilerine yapılabilecek saldırılar sonucu kullanıcı ve/veya firma bilgilerinin kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi ve bunların kötü niyetli kullanılması halinde doğabilecek sonuçlardan dolayı sorumluluk kabul etmez.

 

 1. Lookum.co kullanıcılarına promosyonlar, yeni hizmet ve/veya projeler, vb. gibi haberleri e-mail, push bildirimi gibi yollarla iletebilir. Kullanıcılar söz konusu e-mailleri almak istemediği takdirde destek@lookum.co adresine yazılı bildirimde bulunarak söz konusu bildirimleri almayı durdurabilir.

 

 1. Kullanıcılardan ve/veya firmalardan gelen yorumlar/değerlendirmeler, Lookum.co tarafından yapılacak gerekli onay, kontrol ve düzeltmenin ardından yayınlanır. Lookum.co’nun söz konusu yorumları düzeltme, sıralama ya da yayımlayıp yayımlamama yetkisi vardır. İçerikleri Lookum.co yayınlamış olsa da bu kullanıcıların ve firmaların içerikle ilgili sorumluluğunu kaldırmaz.

 

8.8. Lookum.co web sitesi ve mobil uygulamaları Lookum.co’nun kontrolü altında olmayan başka internet sitelerine bağlantı veya referans içerebilir. Lookum.co, bu sitelerin içerikleri veya içerdikleri diğer bağlantılardan sorumlu değildir.

 

 1. Lookum.co sunduğu hizmetlerin bazılarını veya tamamını ileride ücretli veya ücretsiz yapma hakkını saklı tutar. Bazı hizmetlerin ücretlendirme politikası; sunulan hizmetlerin sayısı, yoğunluğu veya niceliğine göre zaman zaman değişiklik gösterebilir.

 

 1. Lookum.co, kullanıcı formunda yer alan zorunlu bilgileri doğrulamak amacıyla SMS ve e-mail doğrulama yöntemlerini kullanacaktır.

 

 1. Lookum.co, kullanıcıların ya da firmaların işbu Kullanıcı Sözleşmesi’ni ihlal ettiğini tespit ettiği takdirde, hiçbir sebep göstermek zorunda olmaksızın üyelikleri sonlandırabilir ve/veya geçici olarak kullanımı durdurabilir.

 

 

Madde 9

Kullanıcı / Firma Yükümlülükleri

 

 1. Kullanıcılar ve firmalar platform üzerinden birbirleriyle kurdukları iletişimden tamamen kendileri sorumludur.

 

 1. Kullanıcılar ve firmalar profillerini oluşturduklarında veya güncellediklerinde, kendi aralarında, üçüncü taraflarla veya Lookum.co ekibi ile iletişim kurarken, herhangi bir grup veya kişiye karşı nefret söylemi, kişilik haklarına aykırı, hakaret içeren, taciz eden veya tacizi savunan, illegal faaliyetleri öven, haksız rekabet oluşturan, ırkçı, tehdit edici, aşağılayıcı, müstehcen, lekeleyici ve iftiracı nitelikte içerikler kullanamaz. Aksi bir durum kullanıcının ve firmanın haklarının doğrudan sona erdirilmesine, tekrarlanması durumunda veya gerek görülmesi halinde resmi makamlara bildirilmesini gerektirebilir.

 

Madde 10

Yürürlükteki kanunlar uyarınca yasal olarak müsaade edildiği ölçüde,

 

 1. Lookum websitesinin ve uygulamalarının hatasız, kesintisiz ve güvenli olacağını ya da üzerindeki herhangi bir içerik, arama veya bağlantının kullanımının belirli sonuçlar sağlayacağını taahhüt etmez ve indirilen/yönlendirilen herhangi bir dosyanın virüs ya da diğer kirli ya da bozucu özellikler taşımayacağını garanti edemez.

 

 1. Yürürlükteki kanunlar uyarınca yasal olarak müsaade edildiği sürece, Lookum.co websitesinin ve uygulamasının kullanımıyla ilgili olarak, herhangi bir üçüncü şahsın, kullanıcılarının, reklam verenlerin ve/veya sponsorların fiil, ihmal ve davranışlarına ilişkin sorumlu değildir.

 

 1. Lookum websitesinin ve uygulamasının işletiminden veya koşullarının uygulanmasından doğan hiçbir veri kaybından sorumlu değildir. Lookum koruma amaçlı asgari tedbirleri almaktadır. Ancak kendisine ait bilgisayar ağına ve bu ağdaki mevcut veri tabanı bilgilerine yapılabilecek saldırılar sonucu Kullanıcı bilgilerinin kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi ve bunların kötü niyetli kullanılması halinde doğabilecek sonuçlardan dolayı sorumluluk kabul etmez.

 

 1. Lookum 3. kişilerin websitesinin ve uygulamanın kullanımı ile ilgili davranışı sonucunda ortaya çıkan, bedensel zarar, duygusal rahatsızlık gibi fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere, doğrudan veya dolaylı, maddi veya manevi her türlü doğabilecek zararlardan sorumluluk kabul etmez.

 

Madde 11

Telif Hakları

 

 1. Lookum.co sitesinde ve uygulamalarında yer alan logo, metin, html kodu, alan adı, ve diğer kodlar dahil tüm materyallerin ve bunlara ilişkin fikri ve sınai mülkiyet haklarının sahibi veya lisans sahibidir ve yasal koruma altındadır. Aksi belirtilmedikçe ticari ya da kişisel amaçlarla izinsiz veya kaynak göstermeksizin kullanılamaz.

 

 1. Bu sayfaların tasarımında ve veri tabanı oluşturulmasında kullanılan yazılımın hakkı Lookum’a aittir. Bahsi geçen yazılımın kopyalanması veya kullanılması, kullanılan yazılımların ve teknolojilerin tersine mühendislik işlemlerine tâbi tutulması kesinlikle yasaktır.

 

 1. Lookum üzerinde yapılan tüm yorum ve eleştirilerin telif hakları Lookum’e aittir. Lookum söz konusu yorumlar üzerinde çeşitli değişiklikler yapmak, yorumları silmek veya tamamen kaldırmak hakkını saklı tutar. Uygun görmediği yorumların bazılarını yayınlamama hakkına sahiptir. Lookum.co kullanım şartları, gizlilik prensipleri ve geçerli yasal düzenlemelere bağlı kalmak kaydıyla, kullanıcı hesabına bağlı olan bütün bilgiler, yorum ve eleştirileri kendi pazarlama faaliyetleri ile ilgili olarak kullanma hakkını saklı tutar

 

 

Madde 12

Sözleşmenin Devamlılığı, İhlali, Feshi ve Yasal Geçerlilik

 

12.1 Bu sözleşme Lookum.co ürün ve hizmetleri devam ettiği ve Lookum.co tarafından yeni bir sözleşme sunulmadığı sürece yürürlülükte kalacaktır.

 

12. 2 Lookum.co, kullanıcıların ya da firmaların işbu Kullanıcı Sözleşmesi’ni ihlal ettiğini tespit ettiği takdirde, hiçbir sebep göstermeksizin sözleşmeyi derhal ve tek taraflı fesih etme hakkında sahiptir.

 

12.3. Kullanıcılar üyeliklerini iptal etmek için gerekçe göstererek işbu sözleşmeyi dilediği zaman fesih edebilirler.

 

12.4 Firma üyeliğini sonlandırmak isterse, üyelik bitiş tarihinden en az 3 ay önce kurumsal@lookum.co e-mail adresine iptal talebini iletmelidir. Talep alındıktan sonra Lookum ekibi tarafından gerekli kontroller yapılacak olup uygun görüldüğü takdirde sözleşme fesih edilecektir.

 

12. 5 Bu sözleşmeyi kabul eden kullanıcı ve firma herhangi hukuki bir durum ile karşılaşması durumunda önce kendi aralarında sulhen halletmeye gayret ederler. Sulhen halledilemeyen uyuşmazlıkların çözümü için Lüksemburg kanunlarına göre hareket edileceğini kabul ve beyan ederler.

bottom of page